رفتن به بالا

سایت خبری فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

اوقات شرعی

  • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
  • کد خبر : 1630
  • پیشخوان
  • چاپ خبر : آبگیری سد سقزچی در بهار ۱۴۰۰
عباس جنگی مرنی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل :

آبگیری سد سقزچی در بهار ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از مرحله نهایی آبگیری مخزن سد سقزچی شهرستان نمین در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ویلکیج به نقل از ایرنا عباس جنگی گفت: سد مخزنی سقزچی در بخش ویلکیج نمین حدود چهار میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب دارد و در سال آبی جاری ۹۷ درصد ظرفیت آن آبگیری شده است و تا روزهای آینده این سد سرریز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه سد مخزنی سقزچی تنها سد مخزنی بزرگ استان اردبیل است که آبگیری کامل می‌شود، اظهارکرد: پس از وقوع بارندگی مناسب در سال جاری در حوضه آبریز سد مخزنی سقزچی، حجم آب ذخیره این سد از اواخر سال قبل در تراز نرمال قرار گرفته و این سد اکنون در حال سرریز می‌باشد.

جنگی مرنی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و آورد سد، اکنون سد سقزچی با دبی بیش از ۶ مترمکعب در ثانیه در حال سرریز می‌باشد.

وی افزود: مجموع حجم آب سرریز سد سقزچی طی چند هفته اخیر حدود پنج میلیون مترمکعب بوده و در پایاب این سد شبکه آبیاری با سطح اراضی ۴۷۰ هکتار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بیان کرد: علاوه بر تامین آب برای شبکه آبیاری سقزچی، آب بخشی از اراضی روستاهای دارای حقابه بر رودخانه سقزچی نظیر رز و سقزچی نیز از این سد تامین می‌شود.

جنگی مرنی گفت: سد مخزنی سقزچی به عنوان یکی از سدهای دارای ظرفیت توسعه گردشگری در استان شناخته می‌شود و شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در نظر دارد در آینده نزدیک با مشارکت بخش خصوصی زیرساخت‌هایی را برای توسعه گردشگری در پیرامون منابع آب و تاسیسات آبی فراهم کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه این شرکت آبزی‌پروری در مخازن ۱۰ سد استان را از طریق مزایده عمومی بصورت یک ساله به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می‌کند، افزود:سد کوهساره شهرستان اردبیل، سدهای پردستلو و لیکوان شهرستان کوثر، سدهای مزرعه جهان، قصابه، قره‌قیه و ینگجه شهرستان مشگین‌شهر و سدهای سقزچی، سربند و سوها در شهرستان نمین، ۱۰ سدی هستند که آبزی‌پروری در آنها واگذار می‌شود.

اخبار مرتبط