رفتن به بالا

سایت خبری فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
  • الأربعاء ۱۷ رجب ۱۴۴۴
  • 2023 Wednesday 8 February

اوقات شرعی

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نمین گفت:

بزرگترین دغدغه نبود روستای هدف گردشگری در شهرستان نمین است

در نظر داریم در آغاز سال ۱۴۰۰ با دعوت از اصحاب رسانه و تورگردانان سراسر کشور و ایجاد کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی در بحث زیرساخت ها و تعریف و تبلیغ منطقه گردشگری شهرستان نمین گام برداریم تا بعد از پایان دوران کرونا بتوانیم پاسخگوی نیاز مسافران و گردشگران از سراسر کشور باشیم.

روانبخش نایب پاشایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری ویلکیج در نمین  گفت: با توجه به وجود پتانسیل طبیعت و توریسم پذیر و موقعیت جغرافیایی روستاهای شهرستان نمین به خصوص در ویلکیج و عنبران ، نبود روستای هدف گردشگری یکی از دغدغه ای اصلی اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی است که در سال ۱۴۰۰ برای این موضوع برنامه ریزی و مطالعات انجام گرفته شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نمین افزود: با تفیض اختیار در بخش سه گانه از طرف اداره کل، اکثر امورات ارباب رجوعان در شهرستان نمین انجام میگیرد و  تقریبا بروکراسی اداری بین شهرستان و مرکز استان حذف شده است.

نایب پاشایی خاطر نشان کرد:در شهرستان نمین دو منطقه نمونه گردشگری فندقلو و منطقه جنگلی آلادیزگه وجود دارد که در افق گردشگری ۱۴۰۰ برای این دو مجموعه از اعتبارات استانی و همچنین از  سفر ریاست جمهوری مبالغی مصوب شده است که در صورت تخصیص اعتبار، مقدمات اجرای پروژهای توریستی و گردشگری تدوین و به مرحله اجرا خواهند رسید

وی یکی از مشکلات اصلی اطلاعات جامع گردشگری در منطقه را کمبود اطلاعات گردشگری ذکر کرد و افزود: متاسفانه شهرستان نمین به لحاظ گستره گردشگری و میراث فرهنگی تا کنون به اطلاعات دقیق جامع و  اصلس گردشگری تجهیز نشده است و ما در صدد آن هستیم در سال ۱۴۰۰ طرح اطلس گردشگری و همچنین اطلس خوراکی این منطقه را تکمیل و در اختیار علاقمندان به توریسم و میراث فرهنگی قرار دهیم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان نمین بیان داشت: برای توسعه گردشگری در منطقه نمین،  ویلکیج و عنبران در حال تدارک ۳ جشنواره با تاریخ و زمان دقیق و ثبت در لیست جشنواره های استانی و ملی هستیم که جشنواره بابونه ثبت شده است و در حال حاضر برای منطقه ویلکیج و عنبران در حال تعریف جشنواره ای هستیم که بومی و محلی آن منطقه باشد.

پاشایی با اشاره به شرایط پیش آمده از لحاظ ویروس کرونا و تقریبا تعطیلی تمامی مکان های گردشگری در یک سال گذشته گفت : با اینکه کرونا باعث شد لطمه بزرگی  به توسعه گردشگری در استان اردبیل وارد شود ، ولی موجب شد در حوزه مطالعات و چگونگی و تغییر المان های رفتاری و توریسم با رعایت پروتکل های بهداشتی، و تعییر رویکرد به نتایج مثبتی برسیم.

وی بیان داشت : در نظر داریم در آغاز سال ۱۴۰۰ با دعوت از اصحاب رسانه و تورگردانان سراسر کشور و ایجاد کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی در بحث زیرساخت ها و تعریف و تبلیغ منطقه گردشگری شهرستان نمین گام برداریم تا بعد از پایان دوران کرونا بتوانیم پاسخگوی نیاز مسافران و گردشگران از سراسر کشور باشیم.

نایب پاشایی از تخصیص ۳۰ میلیون تومان از کل اعتبارات ۵۰۰ میلیونی استانی به ادره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی نمین در ۹۹ خبر داد و تصریح کرد : برای ساماندهی مسیر زیرساخت گردشگری دریاچه سوها از محل سفر ریاست جمهوری مبلغ ۳۰ میلیارد ریال اعتبار جذب شده که تاکنون ۱۵ میلیارد ریال آن تخصیص یافته و برای زیر ساخت منطقه نمونه گردشگری فندقلو ۲۰ میلیارد ریال مصوب شده است و برای محور آبی بیگلو به فندقلو ۱۵ میلیارد ریال جذب اعتبار شده و به اداره راهداری جهت شناسایی پیمانکار واگذار شده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهرستان نمین یاد آور شد: مشکل اصلی منطقه گردشگری فندقلو نبود آسفالت مناسب به طول ۱۶۰۰ متر بود که طی ابلاغ ملی ۵۰۰ متر از این مسیر که ۹۰ در صد از بین رفته با اعتبار ۴۵۰ میلیون تومان زیرسازی و آسفالت جدید و مابقی مسیر لکه گیری و بازسازی خواهد شد.

وی اضافه کرد : در بخش صنایع دستی برای ایجاد کارگاه های هنرهای صنایع دستی عنبران ۴۰ میلیون تومان ،۱۵۰ میلیون تومان برای بازسازی بقعه پیر بدر الدین و برای کمک های فنی ، مطالعه و مرمت بافت عنبران ۸۰ میلیون تومان هزینه شده است.

نایب پاشایی با اشاره به برگزاری اولین کارگاه آموزشی نقش بسته بندی در صنایع دستی در شهرستان نمین گفت : تا کنون سه کارگاه در فصل پایانی سال ۹۹ در شهرستان نمین توسط اداره با عناوین نقش بسته بندی در صنایع دستی ، آشنایی با تشریفات و آداب معاشرت ، آشنایی با نحوه شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی برگزار شده و به ۱۰۰ نفر مجوز رسمی اعطا شده است.

وی ادامه داد : در حوزه صنایع دستی شهرستان نمین سه دغدغه مهم وجود داشت که در نیمه دوم سال ۹۹ رفع شده است اولین مورد تمدید پروانه ۳گانه تولید انفرادی بود که سه ماه زمان میبرد که در حال حاضر از سه روز تا یک هفته به طول می انجامد ،دومین مورد با توجه به ثبت ملی شهر عنبران به عنوان شهر ملی گلیم نبود شناسنامه برای تولیدات بود که در حال تدوین و طراحی شناسنامه برای محصولات هستیم و سومین مورد در مورد بسته بندی محصولات صنایع دستی از جمله گلیم بود که با رایزنی با فعالین در این حوزه در صدد رساندن نمین به جایگاه مهد بسته بندی در استان هستیم.

نایب پاشایی در پایان با اشاره به بافت بزرگترین گلیم دورو در ابعاد ۴ در ۶ با بافت مواد اولیه سنتی در عنبران  افزود : در سال ۹۹ نمایشگاه دایمی صنایع دستی شهرستان نمین راه اندازی مجدد شد و  در سال ۱۴۰۰ نمایشگاه دایمی صنایع دستی عنبران نیز دوباره به کار خواهد افتاد  تا بانوان نجیب و هنرمند عنبران هنر خود را به معرض نمایش عموم بگذارند.

انتهای پیام/

گفتگو : ناصربرزگر

اخبار مرتبط

نظرات