رفتن به بالا

سایت خبری فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
  • الجمعة ۹ رمضان ۱۴۴۴
  • 2023 Friday 31 March

اوقات شرعی

سلسله یادداشت های فقر مدیریتی در شهرستان نمین

قسمت سوم : اداره صنعت و معدن و تجارت

اداره صنعت و معدن شهرستان نمین با تمام این داشته ها هیچ موقع نتوانسته در رشد صنعت منطقه گام بردارد و بطور مثال همین صنعت گلیم که میتواند صادراتی و برند باشد هیچ عملکرد شاخصی نداشته است.

فعالیت ۷۰۰ واحد صنعتی در شهرستان نمین، این یکی از بزرگترین تیتر های شائبه بر انگیز تاریخ ادوار شهرستان نمین میباشد که در تاریخ بعد از انقلاب از زبان یک مسئول در منطقه ایراد شده است.
گروه صنعتی اسپیناس، کارخانه فرآوری فولاد پاسارگاد، کارخانه تولید کاغذ از سنگ گروه شایسته‌سازان، کارخانه آهک هیدراته با قابلیت صادرات، کارخانه بسته‌بندی و فرآوری عسل ، کارخانه تولید پروفیل آلتین مغان، ساروج‌سازان سبلان و کارخانه تولید قطعات بتنی و فوم از مهمت ترین این واحد های صنعتی هستند
۱۷ معدن فعال در شهرستان نمین و سهم ۲۵ درصدی صنعت استان اردبیل در شهرستان نمین میتواند تمامی کمبودها و کاستیهای اشتغال در شهرستان را جبران کند و یا رتبه اول در تولید جوجه و مرغ در استان از داشته های شهرستان نمین میباشد ولی برای این همه تعریف و تمجید میتوان یک کلمه مناسب تری استفاده کرد و آن اداره ای است که با تمام این ظرفیت ها اداره پوشالی و توخالی است که از استان مدیریت میشود و بجز صفهای پخش مرغ آنهم نه در سطح عالی و برای همه و کمی روغن مایع در تعاونی و جلوی چشم دفتر امام جمعه وفرمانداری است.
اداره صنعت و معدن شهرستان نمین با تمام این داشته ها هیچ موقع نتوانسته در رشد صنعت منطقه گام بردارد و بطور مثال همین صنعت گلیم که میتواند صادراتی و برند باشد هیچ عملکرد شاخصی نداشته است.
بطور کلی بیلان کاری صنعت و معدن شهرستان نمین فاقد کارایی لازم در جهت توسعه اشتغال و حمایت اصناف می باشد در حالی که طبق اخبار واصله و شوآف رسانه ای سهم نمین همیشه از شهرک صنعتی ۲ جلسات و بازدیدهای بی سرانجام شامل حال ما بوده است و اشتغال آن نزدیک به ۷ درصد در کل استان میباشد و سایر کارخانجات دیگر که در حال احداث میباشند نیز به این سهم قانع شده اند.
منطقه ویژه اقتصادی نمین یکی از طرح هایی بوده است که تلاش های زیادی توسط امام جمعه محترم و نمایندگان دوره قبل و فرمانداری انجام گرفته ولی یک نعش بی روحی است که با رشد قارچ وار کارخانجات در جاهایی که امکانات لازم را ندارند و فقط برای پر کردن بیلان کاری استفاده میشود و عدم مدیریت صنعت و معدن شهرستان در این موضوع باعث شده است که منطقه ویژه اقتصادی عملا به هیچ دردی نخورد.
عدم کنترل بر روی معادن و خدمات رسانی به مردم منطقه باعث رنجش اهالی شده است و هیچ راهکاری برای برون رفت از این بی سر و سامانی خود نداشته است و هر روز بر گودی های زمین های اطراف و صدای ماشین آلات معادن اضافه میگردد و از بین رفتن جاده روستاییان را باعث میشود و در نهایت بدون هیچ سودی برای شهرستان نمین تمام میشود.

ناصربرزگر

اخبار مرتبط

نظرات