رفتن به بالا

سایت خبری فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • السبت ۱۹ شوال ۱۴۴۳
  • 2022 Saturday 21 May

اوقات شرعی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت:

ثبت جنگل‌های فندقلو به نام استان گیلان صحت ندارد

البته اگر ثبتی هم در این خصوص به نام استان گیلان انجام شده احتمالا شامل امتداد این جنگل به محدوده حیران می شود چرا که گونه های درخت فندق در منطقه حیران نیز وجود دارد اما  منطقه یادشده مصطلح به جنگل فندقلو نمی باشد و به جنگل های حیران معروف است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ویلکیج به نقل از ایلنا، یازدهم دی ماه سالجاری خبری مبنی بر ثبت ۱۴ اثر مربوط به میراث طبیعی و منقول استان گیلان (که یکی از این موارد ذکر شده جنگل فندقلو بود) در فهرست آثار ملی کشور در برخی از خبرگزاری ها منتشر شد و به دنبال آن، خبر منتشر شده به جهت نام بردن از جنگل فندقلو با واکنش‌هایی در رسانه های اردبیل و خصوصا در فضای مجازی و انتقادات شدید مردم به این مسئله همراه شد.

متن خبر منتشر شده از ولی جهانی، معاون میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان بدین قرار است: “۱۴ اثر مربوط به میراث طبیعی و منقول استان گیلان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.”

“جنگل های فندقلو، آلالان، آبشار‌های شیه وشت و ریوو، اشیاء منقولی همچون منبر چوبی مسجد حاج صمدخان، شیء مفرغی، جام میثاق لیارسنگ‌بن از جمله آثاری می‌باشند که پس از طرح پرونده، بررسی و تأیید شورای داوران در فهرست آثار میراث طبیعی و فرهنگی منقول به ثبت رسیدند.”

محمود قلیزاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل در گفت و گو با خبرنگار ایلنا ضمن تکذیب این خبر عنوان کرد: خط تقسیم آب بین استان گیلان و استان اردبیل و همچنین ارتفاعات بین این دو استان معیار تعیین حد مرزی جنگل های این دو استان است.

وی افزود: این موضوع بر اساس تقسیمات کشوری است و جنگل هایی که معروف به فندقلو می باشند در حوزه استحفاظی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: البته اگر ثبتی هم در این خصوص به نام استان گیلان انجام شده احتمالا شامل امتداد این جنگل به محدوده حیران می شود چرا که گونه های درخت فندق در منطقه حیران نیز وجود دارد اما  منطقه یادشده مصطلح به جنگل فندقلو نمی باشد و به جنگل های حیران معروف است.

ثبت جنگل‌های فندقلو به نام استان گیلان صحت ندارد

قلیزاده در خصوص مساحت جنگل فندقلو در استان اردبیل نیز بیان کرد: مساحت کل این جنگل ها که در محدوده شهرستان نمین در استان اردبیل قرار دارد ۱۰ هزار هکتار است. مردم استان اردبیل در این خصوص نگرانی نداشته باشند چرا که همانطور که ذکر شد این جنگل ها طبق تقسیمات کشوری متعلق به استان اردبیل هستند؛ حتی برای مردم استان گیلان نیز تنها راه دسترسی به این جنگل عبور از تونل اردبیل- آستارا و ورود به استان اردبیل است.

این مسئول تاکید کرد: جنگل فندقلو در منطقه سرزمینی استان اردبیل و متعلق به این استان است که این جنگل از خط الراس مشرف به اردبیل(نمین) و خط تقسیم آب آغاز می شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات